پرسش‌های متداول

کل فرایند بررسی اولیه، داوری و اعلام نظر در فصلنامه روابط خارجی چه مدت زمان می برد؟

فصلنامه تلاش دارد، در کمترین زمان ممکن مقالات ارسالی را ارزیابی نماید. بررسی اولویت موضوعی مقالات ارسال شده بر عهده شورای فصلنامه است و لذا موضوعاتی که در اولویت موضوعی فصلنامه قرار نگیرند، سریعا (کمتر از یک هفته) توسط شورا تصمیم گیری شده و به نویسنده نیز اطلاع داده می شود تا امکان ارسال مقاله برای سایر فصلنامه ها فراهم شود. اما مقالاتی که اولویت موضوعی آنها توسط شورا مورد تایید قرار گیرد، برای داوری ارسال می شوند. تکلیف این مقالات بسته به میزان سرعت و همکاری داوران محترم فصلنامه، به طور معمول بین یک هفته تا دو ماه طول می کشد.

آیا فصلنامه روابط خارجی برای مرحله داوری یا چاپ هزینه دریافت می کند؟ اگر دریافت می کند، هزینه آن چقدر است؟

در حال حاضر فصلنامه روابط خارجی هزینه ای بابت داوری و یا چاپ مقالات دریافت نمی کند. ممکن است از ابتدای سال 1400 بنا به نظر شورای سیاستگذاری مقالات فصلنامه مشمول دریافت هزینه داوری و انتشار شوند.آیا فصلنامه روابط خارجی درجه علمی پژوهشی دارد؟

بله. فصلنامه روابط خارجی از سال 1388 درجه علمی پژوهشی داشته و بر اساس ارزیابی های وزارت علوم و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، جزو معتبرترین نشریات حوزه علوم سیاسی، روابط بین الملل و مطالعات منطقه ای به شمار می آید.

من در سامانه قدیم مقاله داشتم، لازم است که در سامانه جدید، مجددا مقاله را بارگذاری کنم؟

تمامی مقالات در سامانه قدیم تعیین تکلیف خواهند شد. لذا تا زمان مشخص شدن نتیجه ارزیابی لازم نیست اقدامی انجام شود. اگر مقاله شما تایید شد، یا به شما اطلاع داده می شود تا در سامانه جدید بارگذاری نمایید و یا توسط دبیر اجرایی فصلنامه در سامانه جدید بارگذاری می شود.من دانشجوی دکتری روابط بین الملل هستم و به داوری مقالات فصلنامه علاقمند هستم، چگونه باید اقدام کنم؟

شما می توانید هنگام ثبت نام در فصلنامه، تیک بخش داوری را بزنید تا نام شما در فهرست داوران مقالات ثبت شود. بهتر است حوزه کاری اصلی خود را مشخص کنید تا مسئولان فصلنامه، در ارجاع مقالات مرتبط به شما رجوع کنند.